شپشه دندانه دار برنج ( Oryzaephilus surinamensis )

شپشه دندانه دار برنج
   Oryzaephilus surinamensis L
راسته و خانواده
( Col., Cucujidae )

 

کامل ترین نرم افزار سم

 

مناطق انتشار شپشه دندانه دار برنج

 

شپشه دندانه دار برنج بـه معنـی واقعـی کلمـه همـه جـایی (Cosmopolite). ایـن آفـت یکـی از مهم ترین آفات انباري می باشد.حشره گسترش جهانی داشته و در تمام طول سال در انبارها،  سیلوها، مغازه ها و منازل روي محصولات انباری مختلف از جمله برنج دیده مـی شـود. ایـن حشره به Sawtoothted Grain Beetle معروف هستند.

 

شکل شناسی

 

الف  حشره بالغ

 

حشره کامل شپشه دندانه دار برنج سوسک کوچکی به طول 2.5 تا 3.5 میلیمتر تا بدنی کشیده است، بهتـرین عامل شناسایی پیش گرده حشره است که بیـضی شـکل و در دو طـرف مجهـز بـه 6 دندانـه نوك تیز می باشد که دندانه اولی در شتر از بقیه است، روي سطح پشتی پیش گرده سه خط طولی برآمده وجود دارد. سطح بالپوش ها از شیارهاي موازي مشخص آراسـته شـده اسـت. ران پاي عقبی در نرها داراي یک خار درشت نوك تیز اسـت، مـاده هـا فاقـد آن مـی باشـند.

حشره کامل شپشه دندانه دار برنج ( Sawtoothted Grain Beetle )

ب- تخم

 

تخم ها به طـور انفـرادي و یـا در دسـته هـاي کوچـک، در میـان مـواد غـذایی گذاشـته می شود.

 

ج- لارو

 

لارو حشره دراز و کشیده اسـت و در پـشت هـر یـک از حلقـه هـاي بـدن دو لکـه تیـره متقارن وجود دارد. هنگام خروج از تخم سفید رنگ ولی بتدریج برنگ قرمز مایـل بـه زرد در می آید.

 

د- شفیره

 

رنگ آن سفید و چشم ها تیره می باشـد.کنـاره هـاي جـانبی قفـس سـینه و شـکم داراي 6 دندانه مشخص است و حلقه انتهایی مجهز به یک جفت پیوست انتهـایی (Urogomphe) می باشد.

 

لارو شپشه دندانه دار برنج

 

خسارت و علائم آن

 

حشره کامل Oryzaephilus surinamensis از مواد مختلف گوشتی و فرآورده هاي گیاهی تغذیه می کند ولی خـسارت چندانی ندارد. لاروها برعکس حشره کامل براي تغذیه بـسیار حـریص هـستند و زیـان هـاي سنگینی وارد می کنند، آفت در اغلـب محـصولات انبـاري دیـده مـی شـود از جملـه بـرنج، گندم، ذرت، جو، آرد، سبوس، ماکارونی، میوه هاي خشک و  این افت نـه تنهـا بـا تغذیـه ایجاد خسارت میکند بلکـه محـیط را نیـز بـا مـدفوع خود آلـوده کـرده و از مرغوبیـت آن بشدت می کاهد. حشرات کامل علاوه بر رژیم گوشـت خـواري از مـواد گیـاهی نیـز تغذیـه می کند ولی این راه خسارت قابل توجه نیست.

 

زیست شناسی

 

طول عمر حشرات کامل Oryzaephilus surinamensis طولانی است و بین 6 ماه تـا 3سـال بـراي حـشرات مـاده و نـر گزارش شده است. تعداد تخم هاي گذاشته شده به وسیله یـک حـشره مـاده بـسیار متفـاوت است و از 45 تا 285 عدد تغییر می کند. تخمها در دماي 27تا30 درجه سانتی گراد 4تـا5روز باز می شوند. طول دوره شفیره گی 1تا4 هفته ب طول می انجامـد. طـول دوره رشـدي ایـن آفت از تخم تا حشره کامل در شرایط مساعد حدود 28 روز اسـت و 3 تـا 4 نـسل در سـال ایجاد می کند. در مناطق گرمسیر تعداد نسل سالیانه آن به 6 تا 8 نسل نیز می رسد.

 

مدیریت

 

  • براي ضدعفونی انبارهاي خالی قبل از انبارداري میتوان از ترکیبات فسفره نظیر اکتلیک به میزان 2-1 گرم ماده مؤثره براي هر متر مربع به صورت محلولپاشی استفاده کرد.
  •   براي محموله آلوده یا محـصولات داخـل انبـار مـیتـوان از قـرصهـاي حـاوي فـسفات آلومنیوم (فستوکسین) و منیزیوم به میزان 6-5 قرص به ازاء هر تن محصول و یا 2-1 قـرص به ازاء هر متر مکعب فضاي انبار استفاده کرد.

دانلود فایل پی دی اف شپشه دندانه دار برنج در کانال تلگرام شرکت

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 

7 دیدگاه در “شپشه دندانه دار برنج ( Oryzaephilus surinamensis )

مطالبتون فوق العاده مفید بود.
ممنون

سلام
ما الان چند روزی هست از این حشرات تو خونه داریم اما فقط توی اتاق خواب ها است و داخل پذیرایی نیست ، فرش ها و برنج ها را همه را روی پشت بام گذاشتیم و سم هم زدیم اما هنوز هم هست چه کار کنیم ؟
در ضمن ما یک بچه سه ماهه هم داریم

سلام . در داخل برنج ها که از قرص برنج استفاده کنید البته با رعایت نکات ایمنی کهبچه بهش دسترسی نداشته باشه . برای داخل اتاق هام سمپشی باید اصولی و با یه سم مناسب در تمام خونه و شکاف ها و غیره انجام بگیره و دو سه روز هم خونه نباشید تا سموم اثر کنه و خطرشم برای بچه رفع بشه. البته این موارد رو بهتره به شرکتهای مجاز بسپارید تا ریشه کن بشه براتون

سلام ممنون از مطلبتون اما اگه این حشره در خونه وجود داشته باشه و تو خونه هم بچه کوچیک داشته باشیم چطوری میشه کنترلش کرد

سلام راستش چون شما بچه کوچیک دارین هیچ کدوم از راه حلها توصیه نمیشه . مگه اینکه برای چند روز خونه نباشید و خونرو سمپاشی کنید و در داخل کیسه های مواد غذایی نظیر برنج هم از قرص فسفات آلومینیوم استفاده کنید. توجه داشته باشید که این مواد مخصوصن قرص فسفات آلومینیوم فوق العاده خطرناک هستن در صورت خورده شدن

سلام وقت بخير
ممنون بابت مطالب مفيدتون
سوالي داشتم ،ممنون ميشم بنده رو راهنمايي كنيد
چند وقت پيش برنج خونه ما شپشه دندانه دار زد و حتي با استفاده از سير و نمك باز هم از بين نرفتن و بيشتر شدن ،به ناچار كل اون برنج رو دور ريختيم ولي همچنان بعد از چند ماه اين حشره رو توي اشپزخانه و حتي اتاق خواب ميبينيم،چه بايد كرد براي از بين بردن كاملشون و ايا به سم خاصي حساس هستن؟

سلام همونطوری که داخل مطلب هم اومده برای داخل برنج باید از قـرصهـاي حـاوي فـسفات آلومنیوم (فستوکسین) و منیزیوم ( به قرص برنج هم معروفن ) به میزان 6-5 قرص به ازاء هر تن محصول و یا 2-1 قـرص به ازاء هر متر مکعب فضاي انبار استفاده کرد و براي ضدعفونی انبارهاي خالی قبل از انبارداري میتوان از ترکیبات فسفره نظیر اکتلیک به میزان 2-1 گرم ماده مؤثره براي هر متر مربع به صورت محلولپاشی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: عدم امکان کپی مطالب

تماس با ما

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

کانال تلگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

پیج اینستاگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها