زیره

مردم عرب از بذر زیره مخلوط با فلفل و عسل معجونی تهیه می کنند که در تقویت نیروی جنسی تاثیر فوق العاده دارد ٬ اروپائی ها نیز آن را مانند ادویه سایر ادویه ها و چاشنی ها به غذا های خود می زنند و حتی از آن در پختن یک نوع نان و خشمزه نمودن طعم پنیر بکار می برند .

زیره ( www.sarafraz-hezarmasjed.ir )
Carum carvi

زیره انواع متعددی مانند زیره سیاه – قهوه ای – سبز – صورتی – زرد و … دارد ٬ قسمت مورد استفاده آنها عمدتا” بذرشان می باشد ٬ بذر انواع زیره به شکل بیضی می باشد که همگی دارای یک اسانس روغنی فرار ٬ تانن ٬ رزین ٬ صمغ ٬ ترکیبات داروئی و … می باشند .

خواص زیره :

– غنچه های  رسیده یا تمامی گیاه زیره بخاطر داشتن مواد مفید ٬ فعالیت جهز هاضمه را تحریک نموده و تشنج عظلات را کاهش داده و از تشکیل گاز معده جلوگیری می کند و همچنین به دفع انگل های روده ای کمک می کند ٬ برای استفاده از آن قسمت های مذکور زیره را بصورت آسیاب شده و یا خود میوه را بطور کامل بمقدار ۵/. الی ۱ گرم می توان جوید .

– زیره کرمانی به دلیل داشتن اثر ضد عفونی کنندگی و همچنین هورمونی از ارزش داروئی نسبتا” زیادی در مقایسه با انواع دیگر دارد.

– انواع زیره به دلیل داشتن ترکیبات خود بخصوص هورمون های جنسی هم در باز نمودن عادت ماهانه موثر است و هم در جلوگیری از خونریزی غیر عادی آن اثر بخش است و همچنین هم در تحریک شهوت ( زیره + عسل ) نافع است و هم در کاهش ( زیره + سرکه ) آن می توان نقش خوبی ایفا کند .

– برای درمان خفقان و تنگی نفس توصیه شده است که زیره را در سرکه خیس نموده و سپس آان را به منظور یک داروی کمکی مورد استفاده قرار دهید .

– سرکه مقوی معده ٬ اشتها آور ٬ شیر افزا و شهوت انگیز  می باشد .

 خواص زیره ( www.sarafraz-hezarmasjed.ir ) Carum carvi

– مصرف زیره برای اشخاصی که به ناراحتی هائی مانند :

ورم طحال – سکسکه – اسهال – رعشه – نفخ – سوءهاضمه – درد پهلو-  سنگ کلیه – قطره قطره آمدن ادرار – زخم روده و اثنی عشر – ضعف اعصاب – استسقائ – سخت ادراری – سرطان – تشنج – سردرد – دندان درد – خون ادراری – انواع ورم – انگل روده و معده – می تواند نافع باشد و اثر درمانی داشته باشد .

– برای جلوگیری از مضرات غذاهای گوشتی توصیه شده است که به هنگام طبخ این نوع غذا ها حتما” زیره را نیز به آنها اضافه کنید تا از مضار آنها کاسته شود .

– در درمان ناراحتی های چشم بخصوص ورم ملتحمه – چسبندگی پلکها – سرخی چشم و خونریزی آن توصیه شده است که آب مطبوخ زیره را در چشم بچکانید .

در مورد زیبائی پوست می توان با شستشوی صورت با آب جوشانده شده و یا خیس شده زیره ٬ به شادابی ٬ باز شدن و شفافیت آن کمک کنید و اگر از زیره بعنوان ماسک زیبائی استفاده کنید و یا که با ماست مخلوط نموده بر صورت به مالید می توانید به نرمی و لطافت پوست خود کمک کرده و موجب سلامتی آن شوید .

مضرات زیره :

زیاده روی در خوردن زیره موجب زیادی ترشح غده تیروئید  شده و عوارضی همچون لاغری و رنگ پریدگی را در پی دارد .

زیره Carum carvi ( www.sarafraz-hezarmasjed.ir )

زنان باردار مجاز به مصرف این خوراکی نبوده و افرادی هم که به ناراحتی هائی مانند :

نقرس – مثانه – کلیه – اسید اوریک – آترومی – تصلب شرائین و آروغ مبتلا می باشند باید در مصرف زیره احتیاط نمایند .

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: عدم امکان کپی مطالب

تماس با ما

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

کانال تلگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

پیج اینستاگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها