حلزون کوچک مرکبات

حلزون قندهاری یا حلزون سفید باغی (حلزون کوچک مرکبات)
Helicella candeharica L

اپلیکیشن مرکبات از کاشت تا برداشت برترین نرم افزار آموزش پرورش مرکبات در ایران

راهنمای سموم

 

مشخصات حلزون کوچک مرکبات

صدف این جانور به قطر ۶ تا ۹ و پهنای ۱۲ تا ۱۵ میلی‎متر می‌باشـد. صـدف دارای ۵.۵ پیچش است. صدف سفید و دارای نوارهای قهوه‌ای پهن که هر چه به راس صدف نزدیک‎تر می‎شود باریک‎تر می‎گردد. شکل صدف کروی متراکم است.
زیست شناسی

این حلزون در مناطق گرمسیر خوزسـتان تابـستان را بـه صـورت خـواب تابـستانه می‎گذراند و در نواحی سردسیر به زیـر خـاک مـیرود. جفـت‌گیـری و تخـم‎ریـزی در مازندران در فصل پاییز، ولی در مناطق سردسیر مثل آذربایجان در بهـار اسـت. بـه طـور متوسط حدود ۲۶ روز پس از جفت‌گیری تخم‌ریزی شروع می‎شـود. ایـن حلـزون نیـز تخم‎های خـود را در داخـل خـاک بـه خـصوص خـاک نـرم گذاشـته و روی آنهـا را می‏پوشاند. دسته‏های تخم به‎طور متوسط حدود ۴۲ عدد مـی‎باشـند کـه پـس از ۳ تـا ۴ هفته تفریخ می‎شوند. نوزاد ها پس از خروج از تخم شروع به تغذیه از برگ‎هـا نمـوده و با گرم شدن هوا در اوایل تیرماه به استراحت مـی‎پردازنـد و بـا پـایین آمـدن درجـه‎ی حرارت فعالیت خود را از سر می‎گیرند. این حلـزون بـه غیـر از مرکبـات، میزبـان‎هـای زیادی از جمله علف‎های هرز، درختان میوه‎ی دانه‎دار و هسته‎دار و انجیـر و غیـره دارد. کاملا پلی فاژ است. خسارت آن در خزانه و همچنین در نهال‎های تازه کاشته شده بسیار زیاد است. این حلزون در اغلب مناطق ایران پراکنده است.

مبارزه با نرم تنان

مبارزه با نرم‎تنان معمولا با طعمه‌‎ی مسموم انجام می‎شود. از آنجـا کـه خـسارت این آفات در بهار و پاییز دیده می‎شود، لازم است مبارزه دراین زمان‎ها انجام گیرد. سـم مورد توصیه، متالدئید ۵۰ درصد به مقدار ۵۰ گرم همراه با یـک کیلـو سـبوس وحـدود ۴۰۰ سی‌سی آب برای تهیه طعمه‎ی مسموم استفاده می‎گردد. هـمچنـین طعمـه‏هـای مـسموم آماده که دارای ۳ تا ۶ درصد متالدئید هستند استفاده می‏شود. بهتر است طعمـه‎پاشـی در بعد از ظهر و هنگام غروب آفتاب انجام شود. در نهالستان‎ها به صـورت کپـه‎ای و یـا در اطراف درخت به صورت دایره‌ای به قطر یک متر طعمه پاشـیده شـود. ضـمنا بـا انجـام هرس ازتماس شاخه‎ها وبرگ‎ها به زمین جلوگیری گردد

استفاده از سم سوین به نسبت ۵ درهزار به صـورت محلـول پاشـی بعـد از اولـین بارندگی در شهریور ماه علیه حلزون و لیسک نتیجه‎ی خوبی در پی خواهد داشـت (بـر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده این سم از لیست سموم مجاز کشور حذف شـده است). همچنین ترکیب معدنی فـسفات آهـن (دارای %۱ وزنـی فـسفات آهـن، بـا نـام تجاری فریکول) با دز ۵ گرم در متر مربع، طعمه جدیدی است که در سـال‎هـای اخیـر جهت کنترل نرم‎تنان در کشور مورد آزمایش قـرار گرفتـه و کـارائی آن در کنتـرل ایـن آفات به اثبات رسیده است. از سوی دیگر استفاده از نوار مسی نیز در سال‎های اخیر در کشور مورد آزمایش قرار گرفته و اثر مثبت آن در کنترل نرم‎تنان اثبات شده است. برای این منظور لازم است نواری به عرض حداقل شش سانتی‎متر به تنه درخـت، در ارتفـاع بیش از ۳۰ سانتی‎متری از سطح زمین بسته شود. سپس لبه‎هـای بـالایی و پـایینی آن، بـه نحوی برگردانه شود تا این لبه ها به موازات زمین(عمود بـر تنـه درخـت) قـرار گیرنـد. برای نتیجه بهتر، بین تنه و نوار از چسب استفاده گردد. با این روش تـا بـیش از %۵۵  از خسارت آفت در شمال کشور، کاسته شده است(احمدی و حلاجی ثانی).

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 

1 دیدگاه در “حلزون کوچک مرکبات

من از این حلزون ها نگه میدارم . خیلی غذا خور هستن . ولی دوستشون دارم باهام دوست شده و همش روی دست راه میرن . ولی نمی دونم‌چا مال من تخم نمی زارن پیشه بگید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: عدم امکان کپی مطالب

تماس با ما

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

کانال تلگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

پیج اینستاگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها