اگزاديازينون (OXADIAZON)

علف کش سه منظوره تماسي، انتخابي و سيستميک براي کنترل پس از رويش علفهاي هرز مزارع برنج و پياز

 نام عمومي:Oxadiazon
فرمولاسيون شرکت اكسير كشاورزی:  %25 EC

اگزاديازون

Oral LD50 ≥ 5000 mg/kg

ماندگاری در خاک: 3 تا 6 ماه

 

اين علف کش در بازار با نام تجاري رونستار %25Ronstar  SL12% ,  EC وجوددارد. اگزاديازينون علف کشي است از گروه اکساديازول که داراي خاصيت تماسي،انتخابي و سيستميک بوده و براي کنترل علفهاي هرز مزارع برنج بصورت پس ازرويش علفهاي هرز و در مزارع پياز بصورت بعد از کاشت و قبل از سبز شدنعلفهاي هرز مورد استفاده قرار مي گيرد. اين علف کش در بدن پستانداران طي 72ساعت عمدتاً از طريق ادرار، دفع و حذف مي شود. همچنين به سرعت توسط ذراتکلوئيدي و هوموس موجود در خاک با آبشويي يا انتقال جذب مي شود. نيمه عمر آندر خاک 6-3 ماه است ولي بافت خاک را بهم نمي زند.

مکانيسم اثر:

اين علف کش از طريق مهار آنزيمپروتوپورفيرينوژن اکسيداز( Protoporphyrinogen oxidase) عمل مي کند و بدينترتيب از رشد و نمو علف هاي هرزي که جوانه زده اند جلوگيري نموده و به دليلدوام در طي فصل، منجر به پژمردگي و توقف رشد آنها مي گردد. اگزاديازينونسريعاً در گياه هرز نفوذ نموده و از طريق ساقه و برگ علف هرز جذب ومتابوليز مي گردد و باقيمانده آن در گياه تجمع نمي يابد.

موارد مصرف:

اگزاديازينونعلف کشي است 3 منظوره که جهت کنترل علف هاي هرز پهن برگ، باريک برگ وجگنها مصرف مي گردد. اين علف کش با فرمولاسيون هاي مختلفي توليد و به بازارعرضه گرديده که عبارتند از اگزاديازينون %12 SL  که به مقدار 4-3    ليتردر هکتار براي کنترل پس از رويشي علفهاي هرز مزارع برنج که شامل سوروف،اويارسلام ، لويي ، قاشق واش ، تيرکمان آبي ، سيرپوس، عدسک آبي و سل واش ميباشند و اگزادیازینون %25 امولسيونEC 25%  که به مقدار 3 ليتر در هکتاربصورت بعد از کاشت و قبل از سبز شدن علفهاي هرز در مزارع پياز شامل پيچک،انواع تاج خروس، سوروف و انواع ارزن وحشي استفاده مي شود. اين علف کش رويعلف هاي هرز تک لپه اي و دو لپه اي در برنج موثر مي باشد. همچنين اين علفکش را مي توان جهت کنترل علفهاي هرز پهن برگ و باريک برگ يکساله بصورت پساز رويشي و قبل از رويشي در روي محصولاتي نظير گياهان زينتي، درختان ميوه،مرکبات، انگور، پنبه، سويا، آفتابگردان توصيه نمود.
بهترين زمان مصرفاگزاديازينون قبل از دو برگي شدن سوروف، حدود پنج تا هشت روز پس از نشاکاريوقتيکه دو سانتيمتر آب (از کف مزرعه) کاملا سطح مزرعه را پوشانده، بطوريکهخاک مزرعه نمايان نباشد مي توان اگزاديازون را در سطح مزرعه پاشيد.

سازگاري و اختلاط:

برخي از گياهان زينتي از جمله ميخک تا حدي به اين اين علف کش متحمل بوده  و مي بايستي اگزادیازون بصورت پس رويشي مصرف گردد. قابل اختلاط با اکثر علف کشهاي رايج و توصيه شده مي باشد ولي قبل از هر گونه اختلاط، بايد آزمايش اختلاط پذيري صورت گيرد.

 

مطالب بالا از بین سایتهای خارجی و بروشورهای  مختلف گرد آوری شده است و کپی و استفاده از آن بدون مجوز از شرکت کشاورزی و دامپروی سرافراز هزارمسجد منع قانونی دارد

 

موارد توصيه اگزاديازينون در محصولات کشاورزي

 

محصول

علف هاي هرز

مقدار مصرف

زمان مصرف

برنج

علف هاي هرز شامل سوروف،
اويارسلام ، لويي، قاشق واش، تيرکمان آبي،
سيرپوس، عدسک آبي و سل واش

طبق دستور گیاهپزشک
(
12% SL)

پس از رويش علفهاي هرز، قبل از دو برگي شدن سوروف،
حدود پنج تا هشت روز پس از نشاکاري

پياز

علف هاي هرز شامل پيچک، انواع تاج خروس، سوروف و انواع ارزن وحشي و…

3 ليتر در هکتار
(
25% EC)

بصورت بعد از کاشت و قبل از سبز شدن علفهاي هرز

میانگین امتیازات ۳ از ۵
از مجموع ۲ رای
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: عدم امکان کپی مطالب

تماس با ما

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

کانال تلگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

پیج اینستاگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها