حلزون قهوه‎ای مرکبات

Coucasotachea lencoranea (Mouss.)

راهنمای سموم

مشخصات
صدف این جانور کوتاه و پهن بوده و ارتفاع آن از دهانه صدف (Peristome) بیشتر است. دیواره آن محکم و دارای شیار ضخیم می‎باشد. رنگ صدف قهـوه ای مایـل به زرد با 5 شیار تیره تا سیاه رنگ می‎باشد. دهانه صدف تقریبا مدور یـا بیـضی و قطـر صدف 20 تا 32 میلی‎متر می‎باشد.

زیست شناسی
ایـن حلــزون در شــرایط شــمال ایـران دارای یـک نــسل در ســال اســت. زمــان جفت‎گیری آن پاییز است و به‎صورت هرمافرودیتی تولید مثل می‎کند. برای تخـم‎ریـزی لانه‎هایی به عمق 3 تا 4 و قطر یک سانتیمتر می‎سازد و پس از تخم ریزی روی لانه را بـا خاک می‎پوشاند، به‏طوری ‎که محل لانه به ‌صورت یک بر آمدگی دیده ‎می‌شـود. تخـم‎هـا به‎صورت دسته‎هایی با تعداد متوسط حدود 50 عدد تخم در این لانه‌ها گذاشته می‎شود. تخم ها مدور، به قطر 3 میلی‌متر و به رنگ سفید هستند. متوسط دوره‌ی جنینـی تخـم‎هـا 24 روز است و نوزادان با یک صدف که دارای یک پیچش بیشتر نیست، قابل شناسـایی می‌باشند. این نوزادان پس از یک سال بالغ می‎شوند. طول زنـدگی هـر حلـزون 5 تـا 6 سال است. لاروها در بهار بیشترین فعالیت را دارند و از پهنک بـرگ تغذیـه مـی‎کننـد. تابستان را به حالت استراحت می‏گذراند. آثار خسارت به‎صورت پارگی و سوراخ‌هـایی با قطرهـای مختلـف روی بـرگ‎هـا بـه چـشم مـی‎خـورد. روی میـوه‎هـای رسـیده نیـز سوراخ‎هایی ایجاد می‎کنند. گاهی از پوست شاخه و تنه نیز تغذیه می‌نمایند.

مبارزه با نرم تنان
مبارزه با نرم‎تنان معمولا با طعمه‌‎ی مسموم انجام می‎شود. از آنجـا کـه خـسارت این آفات در بهار و پاییز دیده می‎شود، لازم است مبارزه دراین زمان‎ها انجام گیرد. سـم مورد توصیه، متالدئید 50 درصد به مقدار 50 گرم همراه با یـک کیلـو سـبوس وحـدود 400 سی‌سی آب برای تهیه طعمه‎ی مسموم استفاده می‎گردد. هـمچنـین طعمـه‏هـای مـسموم آماده که دارای 3 تا 6 درصد متالدئید هستند استفاده می‏شود. بهتر است طعمـه‎پاشـی در بعد از ظهر و هنگام غروب آفتاب انجام شود. در نهالستان‎ها به صـورت کپـه‎ای و یـا در اطراف درخت به صورت دایره‌ای به قطر یک متر طعمه پاشـیده شـود. ضـمنا بـا انجـام هرس ازتماس شاخه‎ها وبرگ‎ها به زمین جلوگیری گردد . استفاده از سم سوین به نسبت 5 درهزار به صـورت محلـول پاشـی بعـد از اولـین بارندگی در شهریور ماه علیه حلزون و لیسک نتیجه‎ی خوبی در پی خواهد داشـت (بـر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده این سم از لیست سموم مجاز کشور حذف شـده است). همچنین ترکیب معدنی فـسفات آهـن (دارای %1 وزنـی فـسفات آهـن، بـا نـام تجاری فریکول) با دز 5 گرم در متر مربع، طعمه جدیدی است که در سـال‎هـای اخیـر جهت کنترل نرم‎تنان در کشور مورد آزمایش قـرار گرفتـه و کـارائی آن در کنتـرل ایـن آفات به اثبات رسیده است. از سوی دیگر استفاده از نوار مسی نیز در سال‎های اخیر در کشور مورد آزمایش قرار گرفته و اثر مثبت آن در کنترل نرم‎تنان اثبات شده است. برای این منظور لازم است نواری به عرض حداقل شش سانتی‎متر به تنه درخـت، در ارتفـاع بیش از 30 سانتی‎متری از سطح زمین بسته شود. سپس لبه‎هـای بـالایی و پـایینی آن، بـه نحوی برگردانه شود تا این لبه ها به موازات زمین(عمود بـر تنـه درخـت) قـرار گیرنـد. برای نتیجه بهتر، بین تنه و نوار از چسب استفاده گردد. با این روش تـا بـیش از %55  از خسارت آفت در شمال کشور، کاسته شده است(احمدی و حلاجی ثانی).

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: عدم امکان کپی مطالب