علف كش بازاگران ( بنتازون )

بنتازون

نام عمومي :bentazone sodium

فرمولاسيون :   SL  48%

Ld 50>1000 mg/kg

دوره كارنس 7 تا 14 روز

اين علفكش در بازار با نام تجاري بازاگران basagran 48%  وجود دارد.بنتازون علفكشي است از گروه بنزوتياديازيون كه داراي خاصيت تماسي و انتخابي بوده و جهت كنترل علفهاي هرز پهن برگ يكساله و چند ساله و خانواده اويارسلام در مزارع سويا ، لوبيا ، نخود فرنگي، شبدر ، يونجه ،ذرت ، گندم ،جو و برنج مصرف ميشود.به سرعت تجزيه شده و ميزان باقيمانده اين سم در محصولات سمپاشي شده كمتر از 005/0 ppm است.نيمه عمر بنتازون در شاليزار 38 روز است . جا به جائي اين سم در خاك به كندي بوده و بسته به نوع خاك متفاوت است و حداكثر به يك سانتي متر زير خاك ميرسد. براي ماهيان سميتي ندارد. ميزان حلاليت اين تركيب دردماي 25 درجه سانتي گراد 13/0 ميلي گرم در يك ليتر آب و در دماي 20 درجه سانتي گراد 69 گرم در يك ليتر زايلن ، 72 گرم در يك ليتر استون ، 56 گرم در يك ليتر آن هگزان و 920 گرم در يك ليتر كلروفورم ميباشد.

مكانيسم اثر

بنتازون علف كشي است تماسي و انتخابي كه عمدتا از طريق برگ جذب ميشود و به صورت پس از رويشي post emergence)) بر روي علف هاي هرز سبز شده موثر بوده و تاثيري بر روي علف هاي هرزي كه پس از سمپاشي سبز ميشوند ندارد . نحوه عمل اين سم به اين صورت است كه بعد از سمپاشي از طريق برگ ،ساقه و ريشه جذب شده و طي مدت 7 تا 10 روز ( با توجه به دما، رطوبت نسبي ، سن علف هاي هرز ، لطافت و شادابي آنها ) با مختل نمودن انتقال الكترون در فتوسنتز و مهار سنتز كلروفيل II باعث مرگ علفهاي هرز مي گردد . از علائم تاثير اين علف كش بروز تغيرات مورفولوژيكي مانند سفيد شدن و زرد شدن برگهاست .بنتازون سيستميك نيست و روي ريشه و ريزوم علفهاي هرز دائمي موثر نيست .

موار مصرف :

بنتازون را ميتوان براي كنترل علفهاي هرز پهن برگ يكساله و چند ساله نظير تاج خروس ، تربچه وحشي، سلمه تره، خردل وحشي ، كيسه كشيش ، گل گندم ، كنگر وحشي ، پيچك ، غربيلك ، پيچك بند، جارو وحشي ، شاتره ، بي تي راخ ، خرفه ، ديو كنف گاو پنبه، كنف وحشي ، با بونه ، قدومه كوهي ، خارخسك ، توق ، تاتوره و خانواده اويارسلام در مزارع سويا ، لوبيا ، نخود فرنگي ، شبدر ، يونجه ، ذرت ، گندم ،جو و برنج توصيه مي شود. اين علف كش از قسمتهاي سبز گياه هرز جذب شده بنابر اين بر روي علفهاي هرز سبز شده موثر بوده و تاثيري روي علفهاي هرزي كه پس از سمپاشي سبز شوند ندارد. در هنگام سمپاشي تمام قسمتهاي گياه بايد با محلول سمي آغشته شود. اين علف كش را ميتوان جهت كنترل علف هاي هرز پهن برگ و اويار سلام در چمن استفاده نمود. چمن هاي تازه كاشته شده بايد حداقل 2 برگه بوده و از نظر حاصلخيزي خاك و آبياري وضعيت مناسبي داشته باشد.حداقل 3 روز قيل و 4روز بعد از سمپاشي نبايد چمن را كوتاه كرد. ريزش باران تا 6 ساعت پس از سمپاشي اثر منفي بر روي سمپاشي ندارد.مناسب ترين زمان سمپاشي زماني است كه علف هاي هرز 2 تا 4 برگي بوده ، كاملا فعال و در حال رشد باشند . همچنين در هنگام وجود شبنم در مزرعه و نيز دز مزارعي كه در اثر باد ، يخبندان ، سرما ، تگرك ، نوسانات شديد دماي محيط در شبانه روز،حمله آفات و بيماريها خسارت ديده اند از سمپاشي بايد خودداري گردد.قبل از پاشش اين علفكش در مزارع برنج آب زمين بايد تا حدي پائين آورده شود كه علفهاي هرز حساس به اين علفكش شامل اويارسلام ، هزار ني ، بارهنگ آبي، سيرپوس ،تيركمان آبي به محلول سمي آغشته شوند .بعد از يك تا دو روز ميتوان مجدد آب مزرعه را بالا برد.ميزان آب مصرفي براي سمپاشهاي تراكتوري بوم دار 200 تا 300 ليتر در هكتار و براي سمپاشهاي پشتي 400 تا 500 ليتر در هكتار مي باشد.

نكته : در زماني كه گياه دچار كم آبي يا حمله آفات و بيماريها شده است از سمپاشي خودادري شود.

سازگاري و اختلاط :

بنتازون با اكثر علفكشها قابل اختلاط بوده از جمله ميتوان آن را به صورت مختلط با آترازين در كشت ذرت ، مخلوط با پروپانيل در برنج و همچنين همراه با باريك يرگ كشها مصرف نمود . بنتازون را مي توان به عنوان علفكش تكميلي جهت كنترل علفهاي هرز باقيمانده پس از مصرف علف كشهاي قبل از كاشت مانند سونالان به كاربرد . همچنين مي توان آن را به همراه علف كشهائي كه پس از سبز شدن محصول اصلي و علفهاي هرز مصرف مي شوند ( نظير تو فور دي يا باريك برگ كشها ) مورد استفاده قرار داد . کپی و استفاده از این مطالب بدون مجوز از شرکت کشاورزی و دامپروی سرافراز
هزارمسجد منع قانونی دارد .

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: عدم امکان کپی مطالب

تماس با ما

برگشت به منوی تماس ها

پشتیبانی واتساپ

برگشت به منوی تماس ها

کانال تلگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

پیج اینستاگرام شرکت

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها