پروانه گل‎خوار انار

notocelia rosaecolana

 راهنمای سموم

این آفت اولین بار درسال 1367 در باغ‎های انار عقداء از توابـع شهرسـتان اردکـان یزد توسط شاکری جمع‎آوری گردید و در حال حاضر در تمام منـاطق انارکـاری اسـتان یزد پراکنده‎است. با توجه به منابع موجود، نام علمی این آفت تاکنـون مـشخص نـشده‎است.

مشخصات
حشره کامل پروانه کوچکی است به رنگ قهـوه‎ای بـا نوارهـای نـسبتا عـریض سفید رنگ، عرض پروانه با بال‎های باز 12 تـا 13 و طـول آن حـدود 7 میلی‎متـر اسـت. بال‎های زیرین به رنگ خاکستری و با ریشک‎های طویل کرم رنگ می‎باشند. شـاخک‎هـا نخوش، چشم‎های مرکب برجسته و قهوه‎ای تیره می‎باشند. لاروهای تـازه خـارج شـده به رنگ سفید با سر قهوه‎ای بوده و در سنین بالا به رنگ ارغوانی در می‎آینـد. لاروهـا در انتهای رشد تا 14 میلی‎متر طول دارند.
 پروانه گل خوار انار

زیست‎شناسی
ظهور حشره کامل مصادف با پیدایش گل انار وحدودا 10 تـا 15 روز زودتـر از ظهور شب‎پره کرم گلوگاه صورت می‎گیرد. در سال یک نـسل بیـشتر نـدارد. بـه نظـر می‎رسد که تخم‎ریزی روی گل‎ها انجام می‎شود. لاروها در داخل گل ایجاد کانال نموده و ازآن تغذیه می‎نمایند. در بعضی مواقع در داخل هر گل تا سه عدد لارو نیـز مـشاهده شده‎است. لاروها پس از کامل شدن گل‎هـا را تـرک مـی‎کننـد. گـل‎هـای آلـوده پـر از فضولات لاروها هستند. گل‎های غیـر مثمـر بیـشتر توسـط لاروهـا مـورد حملـه قـرار می‎گیرند و گلهای آسیب دیده نیز غالبـا ریـزش مـی‎کننـد. در مـورد زنـدگی و میـزان خسارت این آفت هنوز تحقیقات دقیقی انجام نگرفته‎است.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: عدم امکان کپی مطالب