پروانه چوبخوار زیتون
2016-09-29
سیاهک معمولی ذرت
2016-09-29

شپشک سیاه زیتون

Saissetia oleae (Olivier)
(Hem.:Coccidae)
 راهنمای سموم
این شپشک تا چند سال پیش زیان‌آورترین آفت درختان زیتون بـوده، ولـی اکنـون چند سالی است که از اهمیت آن کاسته شده ‎است. با این وجود در منطقه‏ سـیاه‎ پـوش طارم سفلی در استان قزوین ، هنوز حشره از تـراکم جمعیتـی بـالایی برخـوردار اسـت. همچنین به صورت پراکنده روی برخی از درختان و بوته‏های زینتی در بعضی از منـاطق ساحلی مانند رامسر پراکنده است. روی درختان مرکبات و خرزهره، سبزیجات، درختان میوه‎ سردسیری نیز جمع‎آوری شده است. در اکثر مناطق زیتون‎خیز جهـان انتـشار دارد. آفت عمدتا روی برگ‎های گیاه میزبان مستقر شده وخسارت وارد می‎کند .
 شپشک سیاه زیتون
 

مشخصات

بدن ماده‎ کامل کروی شکل نزدیک به تخم مرغی، به طول 3 تا 5/5 و پهنای 2 تـا 4.5 میلی‌متر، به رنگ قهوه‎ای تیره متمایل به سیاه است. پوسته‎ی پشتی حـشره سـخت و دارای نقش برجسته و آشـکار مـی‎باشـد. بـدن مـاده‏ هـای جـوان دارای برآمدگی کمتر و به رنگ خاکی یا قهوه ای روشن که با آغاز تخم‏ریزی کم‎کـم برآمـدگی پشتی بیشتر و رنگشان تیره‏تر می‎گردد. شاخک‎ها هشت بندی است که بند سوم بلندتر از بندهای دیگر می‏باشد. خارهای پشتی ستبر و مخروطی شکل اسـت. موهـای کنـاری بدن کم و بیش ضخیم و بلند با نوک دندانه‏دار می‎باشند. درازای صفحه‏ی آنـال نزدیـک به دو برابر پهنای آن است. تخم‏ها بیضی به درازای 0.3 میلیمتر، به رنگ سفید مرواریدی که به تـدریج نـارنجی و در نزدیکی تفریخ سرخ کم رنگ می‏شود. پوره‎های سن یک بیضی مـسطح، بـه رنـگ قهوه‏ای روشن، به درازای 0.34 میلی‏متر و شاخک‎ها شش‎بندی است. سن دوم پـورگی به رنگ تیره‎تر و به اندازه دو برابر بزرگ ‎تر می‏باشد، حشره در این سـن دارای نـشانه‎ای از نقش در پشت می‎باشد. افراد نر تاکنون در ایران دیده نشده است.
 شپشک سیاه زیتون

زیست شناسی

You must be logged in to view the hidden contents.
احمد گنج بخش ( مدیره کل سایت )
احمد گنج بخش ( مدیره کل سایت )
کارشناس و فعال بخش کشاورزی ، متولده 1360 هستم... عاشق ورزش و موسیقی و یه گیگ فعال در زمینه های کامپیوتر و وسایل ارتباطی همراه

پاسخ دهید

error: عدم امکان کپی مطالب