حلزون کوچک مرکبات جنوب

Monacha schotti (Pfr.)

راهنمای سموم

مشخصات

این حلزون کوچک، قطر آن 6 و ارتفاع آن 11 میلی‏متـر اسـت، 5/5 تـا 6.5 پـیچش دارد، رنگ صدف سفید که دیواره‎های نازک و شیارهای مورب تیـره مایـل بـه قهـوه‎ای دارد. شکل صدف کروی متراکم و دهانـه‎ی صـدف بیـضی شـکل و نـاف آن کوچـک می‎باشد.

زیست شناسی

این گونه یک نسل در سال دارد و دوره‎ی فعالیت آن از اواخر مهر شروع تا اوایـل اردیبهشت ادامه‎ دارد و در روزهای گرم سال به استراحت پرداخته و با ترشـح موکـوس جلوی دهانه‎ی صدف را مسدود می‎کند. تغذیه بعد از غروب آفتاب و بیشتر در شب‌ها صورت می‏گیرد و روزها در پناهگاه‎ها به سر می‎برد. تخم‎ریزی به‎صورت دسـته‎هـای 30 تا 50 عددی در دی ماه و اوایل بهمن ماه انجام می‎شود. این تخم ها 20 تا 30 روز پـس از تخم‎ریزی تفریخ می‎گردند. این حلزون از برگ‏ها تغذیه می‎کند و در باغ‎های مرکبات جنوب به دلیل عدم کنترل خسارت مشهود است. به طور کلی خـسارت ایـن حلـزون در سایه‏های درخت و نقاط مرطوب به نسبت بیشتر است.

مبارزه با نرم تنان

مبارزه با نرم‎تنان معمولا با طعمه‌‎ی مسموم انجام می‎شود. از آنجـا کـه خـسارت این آفات در بهار و پاییز دیده می‎شود، لازم است مبارزه دراین زمان‎ها انجام گیرد. سـم مورد توصیه، متالدئید 50 درصد به مقدار 50 گرم همراه با یـک کیلـو سـبوس وحـدود 400 سی‌سی آب برای تهیه طعمه‎ی مسموم استفاده می‎گردد. هـمچنـین طعمـه‏هـای مـسموم آماده که دارای 3 تا 6 درصد متالدئید هستند استفاده می‏شود. بهتر است طعمـه‎پاشـی در بعد از ظهر و هنگام غروب آفتاب انجام شود. در نهالستان‎ها به صـورت کپـه‎ای و یـا در اطراف درخت به صورت دایره‌ای به قطر یک متر طعمه پاشـیده شـود. ضـمنا بـا انجـام هرس ازتماس شاخه‎ها وبرگ‎ها به زمین جلوگیری گردد . استفاده از سم سوین به نسبت 5 درهزار به صـورت محلـول پاشـی بعـد از اولـین بارندگی در شهریور ماه علیه حلزون و لیسک نتیجه‎ی خوبی در پی خواهد داشـت (بـر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده این سم از لیست سموم مجاز کشور حذف شـده است). همچنین ترکیب معدنی فـسفات آهـن (دارای %1 وزنـی فـسفات آهـن، بـا نـام تجاری فریکول) با دز 5 گرم در متر مربع، طعمه جدیدی است که در سـال‎هـای اخیـر جهت کنترل نرم‎تنان در کشور مورد آزمایش قـرار گرفتـه و کـارائی آن در کنتـرل ایـن آفات به اثبات رسیده است. از سوی دیگر استفاده از نوار مسی نیز در سال‎های اخیر در کشور مورد آزمایش قرار گرفته و اثر مثبت آن در کنترل نرم‎تنان اثبات شده است. برای این منظور لازم است نواری به عرض حداقل شش سانتی‎متر به تنه درخـت، در ارتفـاع بیش از 30 سانتی‎متری از سطح زمین بسته شود. سپس لبه‎هـای بـالایی و پـایینی آن، بـه نحوی برگردانه شود تا این لبه ها به موازات زمین(عمود بـر تنـه درخـت) قـرار گیرنـد. برای نتیجه بهتر، بین تنه و نوار از چسب استفاده گردد. با این روش تـا بـیش از %55  از خسارت آفت در شمال کشور، کاسته شده است(احمدی و حلاجی ثانی).

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: عدم امکان کپی مطالب