سوسک کلرادو
2016-09-03
مالچ
2016-09-04

شته رز

شته رز یا گل سرخ

درختچه رز (Rosa spp.) تیره گلسرخیان (Rosaceae) یکی از قدیمی ترین گیاهان مورد استفاده اقوام ایرانی است که قدمت کشت و کار آن به زمانهای ماقبل تاریخ می رسد. این گیاهان ، همه جازی و با رقم های بسیار متنوع در سراسر ایران کشت میشوند. گل رز یکی از زیباترین و پرطرفدارترین گلهای زینتی جهان میباشد که به علت دارا بودن ویژگیهایی مانند پایداری (چند ساله بودن) ، طولانی بودن و دوران گلدهی و وجود ارقام متعدد زینت بخش منازل، باغها و بویژه فضای سبز شهری میباشد. گل رز مورد حمله آفات متعددی قرار می گیرد که در این بین شته گل سرخ Macrosiphum rosae مهمترین آفت آن محسوب میگردد.
 
راهنمای سموم

سلسله: جانوران         Kingdom:Animalia
شاخه: بندپایان         Phylum: Arthropoda
رده : حشرات                    Class: Insecta
راسته: جوربالان          Order: Homoptera
خانواده: شته ها            Family: Aphidiae
جنس:                   Genus: Macrosiphum
گونه:                  Species : Macrosiphum
                                    rosae Linnaeus

شته رز

شته گل سرخ حشره ای همه جا زی و دارای پراکنش جهانی میباشد و سالانه خسارت بسیاری را وارد میکند. این شته اختصاصاً روی رز و نسترن فعالیت داشته و در تمام مناطق کشور با درجه اهمیت اقتصادی زیاد انتشار دارد. ظاهراً نسترن ها، گل محمدی و رزکمتر به این شته آلوده میشوند و رزهای پیوندی به شدت مورد حمله قرار می گیرند.

شته رز بر روی رز
مشخصات ظاهری (مرفولوژی):

شته رز حشره ای است با اندام دراز و کشیده ، شته های بالدار بکرزا و بچه زا درشت تر و حدود 6 میلیمتر هستند ولی بی بالهای بچه زا حدود 4 میلی مترند. رنگ شته، سر و قفس سینه به رنگ قهوه ای، کورنیکول سیاه و ناحیه دمی سبز کمرنگ است. شاخکها از بدن شته درازترند . دم شته کمرنگ و شاخک شته بالدار تماماً سیاه است.
 
زیان آفت:
شته گل سرخ روی جوانه های برگ، سرشاخه ها و جوانه های گل مستقر شده و با خرطوم خود از شیره نباتی تغذیه کرده   و موجب متوقف شدن رشد جوانه ها و مانع باز شدن برگها و شکفتن غنچه های گل و نهایتاً ضعیف و پژمرده شدن بوته های رز می شود بر اثر فعالیت شته ترشحات چسبناکی (عسلک) نیز تشکیل می شود که روی بوته های آلوده ملاحظه میگردد.

 شته رز
زیست شناسی (بیولوژی):

You must be logged in to view the hidden contents.
احمد گنج بخش ( مدیره کل سایت )
احمد گنج بخش ( مدیره کل سایت )
کارشناس و فعال بخش کشاورزی ، متولده 1360 هستم... عاشق ورزش و موسیقی و یه گیگ فعال در زمینه های کامپیوتر و وسایل ارتباطی همراه

پاسخ دهید

error: عدم امکان کپی مطالب