شناسايي و كنترل كنه تارعنكبوتي

مقدمه:

كنه دو لكه اي عمومي    urticae Koch Tetranychus  جانوريست از بندپايان راسته  Acarina  خانواده  Tetranychidae  كه تقريبا در تمام مناطق دنيا انتشار دارد و از اهميت اقتصادي زيادي برخوردار است. كنه دو لكه اي عمومي كه با اسامي كنه دو نقطه اي يا كنه تار عنكبوتي نيز گفته ميشود از دير زمان در ايران وجود داشته است و روي اكثر گياهان فعاليت دارد و فقط در اروپا بيش از يكصد گونه گياهي ميزبان براي اين كنه شناخته شده است. درختان و درختچه هاي جنگلي و غير مثمره ميزبان اين كنه در ايران عبارتند از: افرا، شاه بلوط هندي، توسكا، زبان گنجشك، توت صنوبر، چنار، اقاقيا، نارون، نمدار، ممرز، كاتالپا، انجير، ختمي درختي، ياسمن، گردو، شب بو، سه رنگ و انواع زيادي از گياهان زينتي.

www.sarafraz-hezarmasjed.ir کنه تار عنکبوتی

شكل شناسي: 

اين كنه به خاطر دو لكه اي تيره اي كه در پشت خود دارد به كنه دو لكه اي معروف است. اين لكه ها بهترين وسيله شناسايي اين كنه ها ميباشند. جانور كامل اين كنه بيضي شكل و طول بدن آن 4/0 تا 5/0 ميليمتر ميباشد. رنگ كنه هاي ماده زمستانگذران قرمز يا نارنجي است. درحاليكه در طول فصل رنگ آنها از زرد كمرنگ متمايل به سبز تا تقريبا تيره تغيير ميكند كه اين تغييرات رنگي با سن آنها و گياه ميزبان ارتباط دارد. تخم كروي و روشن بوده كه قبل از تفريخ، رنگ آن قدري كدر ميشود.

www.sarafraz-hezarmasjed.ir کنه تار عنکبوتی

زیست شناسی :

اين كنه زمستان را به صورت ماده هاي قرمز يا نارنجي سپري ميسازند. محل زمستانگذراني بيشتر زير پوستكهاي درختان در انتهاي تنه و لابه لاي باقيمانده هاي گياهي سطح خاك ميباشد ولي تعدادي نيز در نواحي بالاتر درخت اين مرحله را طي ميكنند. در اثناي فصل ، رنگ ماده ها تغيير ميكند. كنه هاي نابالغ سه بار جلد عوض ميكنند. اولين پوره ها سه جفت پا دارند ولي پوره هاي مراحل بعدي داراي چهار جفت پا هستند. كنه هايي كه زمستان را روي خاك و يا در قسمتهاي پايين درخت گذرانده اند، پس از گرم شدن هوا از همان گياهان سطح باغ تغذيه ميكنند كه البته پس از مدتي به قسمتهاي بالايي درختان ميزبان حركت مينمايند. در نقاطي كه فعاليت اين كنه شديد است جمعيتهاي بهاري بيشتر در درختان حاشيه راهها و جاده ها متمركز ميشوند. اين كنه در تابستان به بالاترين حد خسارتزايي خود ميرسد به ويژه زمانيكه شكارگرها و دشمنان طبيعي آن قبلا به وسيله سمپاشيهاي نامناسب از بين رفته باشند.

هواي گرم و خشك براي توليدمثل و افزايش اين كنه بسيار مناسب است. اگر حرارت و غذا مناسب باشد، اين كنه هر هفته و حتي كمتر، يك نسل توليد ميكند و بدين ترتيب ميتواند تا بيش از 15 نسل در سال توليد كند. به محض اينكه كيفيت غذا كاهش مي يابد، اين كنه به كمك باد به نقاط ديگر منتقل ميشود. اگر جمعيت دشمنان طبيعي آسيب جدي نديده باشند، ميتوانند با فعاليت شديد خود جمعيت اين كنه را كاهش دهند. كاهش يافتن كيفيت غذا در اواخر فصل و كوتاه شدن طول روشنايي روز و سرد شدن هوا تماما كنه را به طرف دياپوز زمستاني سوق ميدهند.

نحوه خسارت:

جانور با تغذيه بوسيله خرطوم از سطح زيرين برگ شيره نباتي را ميمكد و در نتيجه در روي برگ نقاط متعدد و زرد رنگ ديده ميشود كه اين نقاط تغيير رنگ داده و پس از مدتي برگها به رنگ قهوه اي سوخته در مي آيند و در اين زمان است كه برگها شكننده شده و توانايي خود را در انجام عمل فتوسنتز از دست داده و از ساقه جدا ميشوند و گاهي برگها در اثر از دست دادن شيره نباتي حول دمبرگ اصلي خميده ميشوند. زمانيكه تعداد كنه ها زياد باشد پوششي از تار همراه با پوسته بدن جانوران و گرد و خاك سطح برگها را ميپوشاند.

www.sarafraz-hezarmasjed.ir کنه تار عنکبوتی

 مبارزه: 

يكي از بهترين راههاي مبارزه، حمايت از دشمنان طبيعي اين آفت، با كم كردن مصرف غير ضروري سموم شيمايي ميباشد.

 مبارزه مكانيكي:

از آنجا كه اين كنه مدتي از زندگي خود را روي علفهاي هرز ميگذراند. مبارزه با علفهاي هرز نقش موثري در كاهش جمعيت آفت دارد. راه ديگر مبارزه با آفت شستشوي درختان آلوده است. آبشويي درختان با فشار زياد بويژه در تابستان علاوه بر كاهش جمعيت آفات، در شادابي و پاكيزه شدن آنها از گرد و غبار و دوده اتومبيل ها اثر فوقالعاده اي دارد. شتشوي درختان بايد در چندين نوبت انجام گيرد. نكته كه بايستي به آن توجه شود اثر شگرف آبياري در جلوگيري از خسارت اين كنه است. بيشترين خسارت و حمله اين كنه روي درختاني است كه تنش آبي دارند.

مبارزه شيمايي:

در صورت طغيان آفت مجبور به استفاده از سموم شيميايي هستيم. با توجه به اينكه اين آفت در بهار قبل از تخمريزي زير پوست درختان و پوشش سبز زير درخت و ديگر نقاط زمستان گذراني ميكند. ميتوان از طريق سمپاشي اوايل بهار و يا اواخر زمستان روي تنه و شاخه ها موجبات كاهش جمعيت كنه را فراهم كند. براي اين منظور ميتوان از سموم كنه كش ذيل استفاده نمود:

اومایت امولسیون 75%        1/5   در هزار

دیکوفول   18/5  %           1/5   در هزار

نئورون                            2 در هزار

با رعايت نكات زير در امر مبارزه عليه كنه عنكبوتي علاوه بر موثر واقع شدن سموم مورد استفاده نتايج بهتري در امر كنترل آفت كسب خواهد شد. – استفاده بيرويه از سموم حشره كش و قارچ كش سبب افزايش جمعيت كنه ميشود زيرا علاوه بر تاثير سوء آنها روي دشمنان طبيعي، سموم شيميايي مختلف در شيره گياهي تاثير نموده و با تغييراتي كه در آن ميدهد محيط را براي نشو و نما و افزايش جمعيت كنه ها بيشتر مساعد ميسازد.

– استفاده به موقع از سموم كنه كش اختصاصي موثر به نسبتهاي توصيه شده از افزايش جمعيت و ايجاد خسارت جلوگيري مينمايد.

– استفاده از چند نوع سموم كنه كش موثر در يكسال سبب خواهد شد كه مقاومت به كنه كشها ديرتر ظاهر شود.

منابع

 —  اسماعيلي، مرتضي —   آفات مهم درختان ميوه ايران، انتشارات مركز نشر سپهر، 512 صفحه

— بهداد، ابراهيم — آفات مهم گياهي ايران، انتشارات نشر يادبود

— رجبي، غلامرضا —   آفات درختان ميوه سردسيري، انتشارات نشر آموزش كشاورزي

— كليايي، رئوف.، خباز جلفائي، حسين.، ميركمالي، حسين — راهنماي آفات، بيماريها  و علفهاي هرز سيب. انتشارات نشر آموزش کشاورزی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: عدم امکان کپی مطالب