دستور العمل کشت خیار در گلخانه

دستور العمل کشت خیار در گلخانه

 

الف : اطلاعات کلی :

زمان متوسط جوانه زدن بذر در خاک بشرط وضعیت مناسب خاک و درجه حرارت 25 الی 30 درجه سانتی گراد حدود 3 الی 4 روز می باشد .

در زمان گرم کشت بصورت مستقیم و در زمان سرد کشت جابجائی و با نشاء صورت می گیرد .

مقدار بذر مورد نیاز در هر 1000 متر مربع در کشت پائیزه ( مستقیم ) 1700 الی 2200 عدد با تراکم 1.7 الی 2/2 در متر مربع می باشد . این تراکم کشت در پائیز و زمستان به علت کمرنگ شدن آفتاب و کاهش شدت انرژی خورشیدی می باشد .

ب: قبل از کاشت زمین را عمیق شخم زده و پس از دیسک و لوله ، کل کود شیمیائی  N.P.K را به نسبت پتاس %40- فسفر %70-ازت %30 در زمین پخش می نمائیم و سپس خطوط آبیاری را به شکل نقشه های پیوست در می آوریم و درصدهای باقیمانده ازت را در 3 نوبت و پتاس را در 2 نوبت و فسفر را در 1.5 نوبت بعد از کشت به زمین بدهید.

ج: کاشت

  1. خیساندن بذر 12 الی 15 ساعت قبل از کشت به منظور جوانه زدن سریع
  2. آبیاری نمودن خطوط کشت و به اصطلاح هیرم نمودن زمین
  3. پر کردن چاله کشت به اندازه یک لیوان بستنی از خاک کمپوست – کوکوپیت یا پیت ماس
  4. با انگشت دست وسط چاله کشت را به اندازه 1 الی 1.5 سانتی متر گود نموده و بذر خیس شده را وسط چاله کشت گذاشته و روی آنرا می پوشانیم . بلافاصله با ابپاش دستی آبیارب تا نوبت بعدی با آبپاش از بالا آبیاری می نمائیم ، یعنی روزی سه مرتبه هم با آبپاش آبیاری می نماییم .
  5. بعد از 3 تا 4 روز بذور سبز و دو برگی می شوند . لازم به ذکر است که بهترین درجه حرارت برای جوانه زدن 23 الی 25 درجه سانتی گراد بوده و در دمای بالاتر از 35 درجه یانتی گراد فعالیت ریشه زدن متوقف خواهد شد .

د: دور گیاه تازه سبز شده را با محلول دو در هزار بنومیل یا دو در هزار کاپتان به علاوه دو در هزار دیارینون برای کنترل بوته میری و انواع آفات ساقه خوار سمپاشی و طی هشت روز بعد یکبار دیگر سم پاشی تکرار گردد

س: از زمان دو برگی تا رسیدن به مرحله چهار برگی تولید ریشه های قوی به نسبت 2 الی 8 لیتر در هزار لیتر از ماکرو تراسرب برای سبزی و صیفی ( خیار – گوجه – فلفل) استفاده شود و همچنینی بدلیل نازک و ضعیف بودن ریشه و اینکه اغلب خاک ها قلیایی    می باشند و جذب کلسیم به راحتی صورت نمی گیرد از آمینوکلات کلسیم هم استفاده شود تا علائم کمبود کلسیم که برگها برگشته و چروک می شوند پدید نیاید .

ص: بعد از اینکه گیاه چهار برگه شد حدود 8 تا 10 روز آب را قطع نموده و بعد ار آبیاری مجدد برای رشد سریع برگ ها از تراسرب برگی به نسبت برگی به نسبت 2 الی 3 لیتر در هزار استفاده شود .

ع : بعد از ظهور گل و تشکیل میوه از آمینو کلات روی ، منگنز و آمینو کلات بر و آمینو کلات پتاسیم – آمینو کلات آهن – آمینو کلات عناصر میکرو و فروسترین اهن در طول دوره برداشت استفاده شود .

ق : هفته ای دو بار از اسید نیتریک 67% تجاری به نسبت 85 سانتی متر مکعب برای 1000 متر مربع گلخانه استفاده شود ، یعنی مثلا” برای 2000 متر مربع 170=2× 85 سانتی متر مکعب استفاده شود و در زمان برداشت میوه هفته ای یکبار کود آهن و هفته ای یکبار آمینو کلات پتاس استفاده شود .

ک: توصیه می شود دو هفته ای یکبار از ماکرو تراسرب برای جذب بهتر استفاده شود .

م : توصیه می گردد در هنگام سم پاشی برای تاثیر بیشتر سم از تراسرب برگی استفاده شود.

و : زمانی که ارتفاع بوته به سیم رسید و ریشه به عمق رفته و ریشه های فرعی هم در سطح خاک نیستند امکان جذب آهن و روی در سطح مشکل می گردد، در این موقع از آمینوکلات روی و آهن بصورت محلول پاشی استفاده گردد.
 
 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: عدم امکان کپی مطالب