بلاست برنج
2011-08-15
شته و راههای مقابله با آن
2011-08-16

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه ( Polyphylla adspersa ) ( Polyphylla olivieri ) ( Polyphylla persicae )

 کرم سفید ریشه

Polyphylla ollivieri

White grub

Coleoptera: Scarabaeidae


رانمای سموم دفع آفات و بیماریهای نباتی


کرم سفید ریشه در زیر خاک از ریشه گیاهان تغذیه میکند. این آفت در اکثر نقاط ایران و بیشتر در نواحی سردسیر یافت میشود و از آفات مهم گیاهان زراعی ، درختان میوه و درختان غیر مثمر هستند. این آفت در اکثر مناطق پرورش میوه وجود دارد و همه ساله خسارت قابل ملاحظه‌ای به باغها (سیب،گلابی، گیلاس، به، هلو، گوجه، آلو، زردآلو، آلبالو، انار، مو، فندق، گردو و…)، مزارع (خیار، بادمجان، لوبیاسبز، کدو، سیب‌زمینی)، برخی درختان غیر مثمر (تبریزی، بید، نارون)، گیاهان زینتی­ (مثل رز، شمعدانی، یاس بنفش، برگ بو، برگ نو، گلایول، چمن) و گیاهان داروئی (تاج خروس وحشی، گونه‌های Chenopodium) وارد می‌کند.


 نامهای دیگر کرم سفید ریشه :


زردآلو رسانک،‌ اریح ‌قیزاردان،وژ وژانو،کرم پفکی


کرم سفید ریشه از خانواده Scarabeidae وراسته سخت بالپوشان (سوسکها) شامل گونه های :


Polyphylla adspersa

Polyphylla persicae

Polyphylla olivieri


گونه ادسپرسا کرم سفید ریشه


هستند که گونه اولیویری در اکثر نقاط کشور انتشار دارد و عمده خسارتی که به درختان وارد می شود مربوط به آن می باشد.


کرم سفید ریشه


شکل شناسی


حشره کامل

حشرات کامل Polyphylla olivieri سوسکهایی هستند که در حدود ۲۷ تا ۳۵ میلیمتر طول دارند و عرض بدن آنها در عریض ترین قسمت تا ۲۰ میلیمتر میرسد. رنگ عمومی بدن قهوه ای تیره یا سیاه است که توده هایی از پولک هاى صدفی رنگ روی آنها را پوشانیده است. این پولکها به صورت نوار یا لکه های سفید رنگ در سطح پشتی سر، سینه و بالاپوشها جلوه گر می گردد. شاخک ها ده مفصلی است  که در حشره نر  ۷ مفصل و در حشره ماده ۵ مفصل به صورت ورقه‌ای درآمده است. در حشرات نر این ورقه ها نسبتا بزرگ  و در موقع حرکت باز و بسته میشوند. در افراد ماده ورقه ها کوچک است و به صورت سر سنجاق  دیده می شود  و بهترین وسیله ی تشخیص افراد نر و ماده می باشند. به علاوه حشرات ماده  در ساق پای جلوئی سه خار یا دندانه  در افراد نر دو خار  یا دندانه دارند.


کرم سفید ریشه


تحم

تخمها کم و بیش بیضی نزدیک به کروی به رنگ سفید صدفی و بصورت مجتمع در خاک دیده می شوند. به طور متوسط ابعاد تخمها 2.5 در 4 میلیمتر میباشد .


تخم کرم سفید ریشه


لارو

لاروها اسکارابیفرم می باشد. بدین ترتیب که دارای پاهای سینه ای نسبتا قوی و بدن خمیده شبیه (C) بوده و آخر شکم نسیتا بزرگ و متورم است.بر روی آخرین نیم حلقه شکمی بدن دو ردیف مو مشاهده میشود . حرکت این لاروها در خاک به کندی صورت میگیرد وب همین دلیل به این کرمها لاروهای تنبل اطلاق میشود. حرکت لاروها در داخل زمین به صورت عمودی است .


لارو کرم سفید ریشه


شفیره

 شفیره کرم سفید ریشه در نزدیکی سطح خاک تشکیل می گردد و لاروهای کامل قبل از مرحله شفیرگی ، گهواره ای بیضی شکل از گل درست میکنند و در داخل آن شفیره میشوند. دوره شفیرگی ۱۷ تا ۲۴ روز میباشد که بعد از این مرحله حشره از شفیره خود بیرون می‌آید که اوج خروج معمولاً در تیر ماه است. حشرات کامل برای خروج در خاک سوراخ هایی ایجاد و خارج میشوند.


شفیره کرم سفید ریشهYou must be logged in to view the hidden contents.

دانلود فایل پی دی اف کرم سفید ریشه در کانال تلگرام شرکت سرافراز هزارمسجد

احمد گنج بخش ( مدیره کل سایت )
احمد گنج بخش ( مدیره کل سایت )
کارشناس و فعال بخش کشاورزی ، متولده 1360 هستم... عاشق ورزش و موسیقی و یه گیگ فعال در زمینه های کامپیوتر و وسایل ارتباطی همراه

پاسخ دهید

error: عدم امکان کپی مطالب